Lai atbrīvotos no dienišķajiem putekļiem un citiem krikumiem, laiku pa laikam dīvāns jāiztīra ar putekļsūcēju. Diemžēl ir vēl citi netīrumi, kas apdraud mūsu dīvānus, turklāt cīņā ar tiem jārīkojas zibenīgi un zinoši, lai dīvānā uz palikšanu negozētos traipi.
Visbiežāk mūsu mīkstās sēdmēbeles apdraud tēja, kafija, vīns, šokolāde, īsāk – ēdieni un dzērieni, rakstāmrīki, krāsas, ko uz papīra vai sejas klājam, mazu bērnu mazās vajadzības, dubļaini mājdzīvnieki… Tiesa, ja dīvāns iegādāts pēdējos gados un tas apšūts ar tā dēvējamo gudro jeb “Aqua Clean” sērijas audumu, kas atgrūž mitrumu, neveido traipus, ir viegli tīrāms, draudzīgs dzīvniekiem, tad viens rokas vēziens un dīvāns kā jauns. Ja dīvāns jauns, bet tā audums nav “drošs”, lūk, pirmās palīdzības “aptieciņa” jūsmājas mīksto mēbeļu tīrībai!
➤ Pirmais un galvenais padoms: reaģējiet zibenīgi – vieglāk atbrīvoties no “svaigiem” traipiem! Otrs būtiskais padoms: traipu tīra no ārmalām virzoties uz centru, darot otrādi – traips pletīsies plašumā!
➤ Ja dīvāns jauši nejauši ar karbonādi vai citu ēdienu, kas atstāj taukainus traipus pabarots, glābšanai var izmantot divas metodes. Uzberam netīrajai vietai sāli vai dzeramo sodu, uzpilinām pāris lāses ūdens, lai veidojas tāda kā putriņa un gaidām, līdz viss nožūs. Miltveidīgo pārpalikumu notraušam; ja traips vēl redzams, procedūru atkārtojam vēl un vēl… Taukainiem traipiem nepatiks arī “salvetes + gludekļa metode”: netīro vietu caur salveti vai tualetes papīru gludinām, taukaino papīru mainot pret jaunu un tā līdz brīdim, kamēr traips izzudīs. Galvenais, gludekli NEDRĪKST slēgt tvaika režīmā vai traipu mazgāt ar trauku mazgājamo līdzekli – tad tauki ieēdīsies dziļāk audumā!
➤ Ja dīvānam ticis kāds malciņš limonādes, alus vai cita veida netaukaina un bālas krāsas dzēriena, vispirms liekais šķidrums jānosusina. Pēc tam ar siltu ūdeni un švammi, veicot riņķveida kustības no traipa ārmalas uz iekšu, viegli jāmazgā. NEDRĪKST berzt, lai “neiedzītu” netīrumus dziļāk audumā! Slapjumam jāļauj izžūt dabiskā veidā, NEDRĪKST izmantot fēnu!
➤ Ja mazas roķeles dīvānā uzzīmējušas šokolādes rakstus vai kādam tējas, kafijas tasīte rokās notrīcējusi, kola izlijusi, tad netīro vietu mazgā ar aukstu ūdeni vai koncentrētu sāls šķīdumu.
➤ Ja gadījies dīvānu uzcienāt ar saldējumu vai citu pienu saturošu ēdienu, dzērienu, tad šis traips jātīra ar aukstu ūdeni! NEDRĪKST izmantot siltu vai karstu ūdeni, jo olbaltumvielas sarecēs un pleķi būs grūti iztīrīt.
➤ Ja dīvānā ielijis sarkanais vīns, vispirms ar salvetēm šķidrumu (NEBERZĒJOT!) nosusina. Tad traipu apber ar sāli, uzpilina ūdeni un šo putriņu pēc pusstundas noskalo. Vēl no sarkanvīna traipiem var atbrīvoties ar ūdeņraža pārskābi – jācenšas apstrādāt tikai traipu, lai uz auduma neveidotos gaiši plankumi. Savukārt izlijis baltvīns izzudīs, ja netīro vietu paberzē ar ledus gabaliņiem vai skalo ar aukstu ūdeni.
➤ Ja sveces vasks notecējis uz dīvāna vai arī kāds nebēdnis košļājamo gumiju “paslēpis” klubkrēslā, netīrajai vietai uzliek ledu. Kad vasks/ košļājamā gumija sacietējusi, to noloba. Ja palicis taukains traips, var izmantot “salvetes + gludekļa metodi”.
➤ Ja mazam bērnam dīvānā gadījusies “mazā vajadzība”, ar salvetēm nosusina lieko šķidrumu un slapjo vietu kārtīgi apžāvē ar fēnu! Tikai pēc tam negadījuma vietu mazgā, paberžot ar suku un ziepjūdeni. Pēc tam atkal seko žāvēšana ar fēnu. Tā iztīrīsies gan traips, gan smaka.
➤ Ja no lietainas pastaigas pārnācis suns vai kaķis laimīgs ielēks dīvānā, dubļu pļekas būs neizbēgamas. Šie traipi, par laimi, ir viegli notīrāmi ar ziepjūdeni un švammi.
➤ Ja kādam gadās dīvāna tuvumā savainoties līdz asinīm – traipus apstrādā ar ūdeņraža pārskābi.