Vislielākās mokas pircējiem rada nevis dīvāna dizaina vai izmēra izvēle, bet gan… krāsa. Lai nedaudz ieskicētu galvenos noteikumus krāsu izvēlē, lūdzām “Freimanis Design” dizaineri Kārli Freimani “pakrāsot dīvānus”, par galvenajiem modeļiem izvēloties mūsu klientu iecienītākos modeļus.
“Nav pareizu vai nepareizu krāsu,” uzsver dizaineris, “noteicošais ir telpas kurā atradīsies dīvāns, kopējais koncepts! Dzeltens dīvāns būs košs akcents, kas piesaistīs uzmanību, bet – to var būt pagrūti integrēt telpā un pēc laika var iestāties nogurums no spilgtās mēbeles.” Tomēr, ja ir vēlme pēc saulaina, dzīvespriecīga dīvāna, lūk, dizaineru noslēpums, kā tomēr košas, spilgtas krāsas dīvānu veiksmīgi integrēt telpā: “Dīvāna krāsai telpā vēl kaut kur ir jāatkārtojas! Nav obligāti līdz ar dzeltenu dīvānu arī dzeltenus aizkarus izvēlēties, pilnīgi pietiks ar dzeltenu vāzi.”
Tā vien šķiet, ka arī zils dīvāns ierindojams pie spilgtajiem toņiem?! Izrādās – nē! Zilo caurvij pelēkās krāsas gamma, līdz ar to zils dīvāns telpā būs nevis košs, bet pieklusināts akcents, ko vajadzības gadījumā var arī izcelt.
Sinepju dzeltenais un pelēki zilais audums ir kā laba alternatīva izteikti dzeltenajām un zilajām krāsām, ja neesat pilnībā pārliecināts vai spilgtas krāsas dīvāns ir pareizā izvēle jums un atbilst visu ģimenes locekļu gaumei,” skaidro “Freimanis Design”. “Šie toņi būs vieglāk integrējami interjerā, jo nenāksies tik ļoti piepūlēties, lai atrastu saskaņotus citus interjera priekšmetus un akcentus, kas atbilst mājokļa kopējam konceptam.”
Spilgti zaļie, tirkīza krāsas dīvāni saista daudzu skatus, bet – uz tiem attiecināmi košas krāsas dīvāna ieviešanas noteikumiem telpā (skatīt par dzelteno krāsu)! “Tumšāk zaļie, piemēram, sūnu zaļais tonis ir relatīvi drūms, jo satur vairāk melnā pigmenta,” skaidro “Freimanis Design”. “Ja to raksturotu kā gadalaiku, tad tas būtu rudens zaļais. Cilvēkus, kuriem patīk rudens, šī krāsa noteikti piesaista, liekas radnieciska.”
Ja ir vēlme telpai piedot greznuma auru, vai ieteicamāk tumši zaļo toņu dīvānus izvēlēties, piemēram, samta apdarē? “Samts ir vizuāli smags, taču tajā pašā laikā cēls. Šāds dīvāns interjerā izskatīsies vizuāli smagnējs”, brīdina dizaineris.
Vispieprasītākā krāsa dīvānu apdarē ir pelēka. “Tā ir droša krāsa,” pircēju izvēli pamato dizaineris, “jo viegli savienojama ar jebkuru citu toni telpā. Pērkot mēbeles, kas prasa lielākus naudas ieguldījumu, es ieteiktu tās izvēlēties neuzkrītošās krāsās – dīvāns netiks mainīts pēc mēneša vai gada, ar to nāksies sadzīvot ilgāku laiku. Un, kad radīsies vēlme pēc aktīvāka interjera, tad atdzīvināšanai izmantojiet tekstilu un dekoratīvos elementus. Tos vienmēr varēs noņemt, nomainīt un būs salīdzinoši lētāk par jauna dīvāna iegādi.”
Nereti ļaudis brūna dīvāna virzienā skatās, jo mājās plaukti, grīda, kamīns brūns un arī dīvānu tādu vēlas – vajag, nevajag vai ieteicamāk ar brūnā toņiem paspēlēties? “Brūnā krāsa nav pamatkrāsa vai spektra krāsa, respektīvi neietilpst krāsu aplī. Brūnos iegūst, sajaucot divas krāsu apļa pretkrāsas. Cik jums sarežģīts liekas šis ievads, tik dizainerim sarežģīti vispārināti atbildē: izvēlēties vai nē brūnu dīvānu un kuras tonalitātes. Nav vienas pareizas atbildes. Brūnā ir dabā novērojama krāsa, mēs ar to esam saraduši, tāpēc tā nevar būt nepareiza izvēle. Šis noteikums attiecas uz jebkuru krāsu, ne tikai brūno – mēbeles, kas aizņem lielu telpas laukumu, vienmēr ieteicams izvēlēties nevis tīras jeb izteiktas krāsas, bet ar balto vai melno pigmentu, respektīvi – atšķaidītas.”
DER ATCERĒTIES!
➤ Vai viena dīvāna modelim kāda krāsa var nepiestāvēt?
“Freimanis Design”: “Nē, tā nevar būt! Krāsa nepadara dīvānu simpātiskāku vai neglītāku, tas ir tikai gaumes jautājums, kādam patīk zila krāsa, citam – zaļa.”
➤ Kāda nozīme ir apdares auduma faktūrai?
“Auduma faktūra vairāk sasaucas ar interjera stilu. Kokvilnu vai linveidīgus audumus pārsvarā izvēlas un tie ieteicami tradicionālos, mūsdienīgos, skandināvu vai minimālisma tipa interjeros. Samta un samtveidīgus pārsvarā klasiskā stila vai modernos interjeros, kas liek mēbelēm izskatīties vēl greznākām.”
➤ Dīvāniem var izvēlētie arī kājas: melns metāls, dabisks koks – kas jāzina?
“Par dīvānu kājām ir tas pats stāsts, kas par audumu faktūrām, taču – katra situācija jāvērtē atsevišķi. Protams, niansēm ir nozīmē, bet kājas nespēlē tik lielu nozīmi kā dīvāna izmērs, stils, krāsa vai auduma faktūras izvēle.”
➤ Kas var padarīt dīvānu neglītu, neiederīgu kādā telpā?
“Dīvānu nesimpātisku rada trīs aspekti: tas stilistiski neatbilst interjera konceptam (piemēram, skandināvu dizaina dīvāns klasiskā interjerā), tas neiederas mājokļa konceptā (piemēram, ir vienīgais koši zaļais objekts telpā un tam nav neviena cita līdzīga priekšmeta telpā ar ko “sadraudzēties”). Treškārt un, tas patiesībā ir vissvarīgākais, dīvāns ir par lielu vai mazu izvēlētajai telpai – šis aspekts jo īpaši spēj dīvānu padarīt neglītu.”